הלו! מה עם המפולת שהבטיחו לנו? המפולת לא באה והמפולת גם לא מטלפנת.

הלו! מה עם המפולת שהבטיחו לנו? המפולת לא באה והמפולת גם לא מטלפנת.

דרור כהן, בעל בלוג לשוק ההון, אנליסט מניות, מנהל ערוץ הטלגרם מכונת הכסף בלייב לחברי קהילה מצומצמת.


רבות הבטיחו לנו שעד מאי שוק המניות יקרוס, משקיעים אגדיים יצאו בהצהרות שהנה זה בא, בינתיים מדד הנסדק, דאו, וסנופי לא עוצרים, המשקיעים ברבעון השני של השנה משנים את תפיסת עולמם והחליטו לעבור להשקעה בטוחה במדדים שעושים להם כסף והרבה, משקיעים כבדים נכנסים למדדים במיליונים ומיליארדי דולרים ובכך קונים את כל המניות בשוק האמריקאי, אלה שנהנות מביקושים חזקים גם נותנות ביצועים יפים, השמקיעים הבינו שאי אפשר לתפוס מניה אחת כמו VTNR שבחודשיים האחרונים כבר עומדת על 1000% תשואה, מה גם שכניסת כסף כבד למניה תעיף אותה ל$100 ככה שמשקיעים גדולים לא נכנסים למניות קטנות.

בסוף המדדים עושים תשאות שנתיות של מעל 15% וזה מספיק ומעולה למשקיעים, על כסף כבד אין צורך ביותר.
אם יש לך 20 מיליון דולר מה אתה צריך יותר מ15% בשנה? מה רע ב3 מיליון דולר?

אי לכך ובהתאם לזאת המשקיעים לא צמאים למניה הבאה.
מדוע זה קורה?

זה קורה מאחר והשוק בכללותו הוא במיינד סט בועתי, לאו דווקא מבחינת השווי ההוגן אלא מבחינת עודף מניות בלתי נגמר, כל יום יש עוד ועוד הנפקות חדשות, עוד ספאקים חדשים ויש מכל סקטור כל כך הרבה, מצב מאוד דומה למה שקרה למניות הקנאביס, ריבוי חברות יצר תחרות רצחנית וגרם לכך שכל העסק נכנס לתרדמת ממושכת ורק עוד שנתיים שלוש מי שישרוד יהנה מביקושים חזקים, כי הרגולציה, לגליזציה, רווחיות, כל אלה יזרימו ביקושים חזקים למניות החזקות, זה עלול לקחת עוד שנתיים שלוש אבל זה יקרה… להזכיר לכם מניית VXRT בשנת 2020 נסחרה ב20 סנט, NVAX נסחרה ב$6 בסוף דברים משוגעים קורים.

חזרה למפולת!

איפה לעזעזל המפולת שמדברים עליה?
האם עבדו עלינו?
האם הכל מתוכנן?
האם העליות בשוק מלאכותיות?

מדוע מניות הצמיחה לא עולות ביחד עם מניות השוק?

האם השוק משתנה?

מה התכנית שלהם הפעם?

האם נהיה בשוק שבו אין מפולות יותר?

האם השוק מנופח בכלל?

כל אלה שאלות שצריכות להטריד כל אחד שנמצא בשוק ההון.

אז לדעתי,
השוק מנופח, אבל השוק כרגע לא נותן שום סימן של עצירה, ברגע שרמת ההתנגדות 4250 נפרצה השורים שולטים במשחק ביד רמה והדובים הולכים לישון לפחות חודשיים, מדי פעם יבוא איזה דוב שינסה לטרוף את השור אבל אז יבואו עליו עוד שלושה שוורים ויבריחו אותו.

לגבי המפולת-
זו לא תהיה מפולת כזו שב6 ימים השוק יתחסל אלה הפעם יהיה מספיק זמן להגיב, השוק בונה לעצמו כל כך הרבה תמיכות ותחנות קנייה ככה שהמדד יצליח להחזיק את הירידות בצורה מתונה חרף לחץ המכירות.

אם וכאשר המדד ישבור רמת 3850-3750 שם נתחיל לראות מפולות, כלומר סביר ביותר שנראה את השוק מחזיק יפה מאוד את כל הרמות עד הנקודות הללו ויש לא מעט נקודות, לשוק יש לפחות 6 נקודות עם כוח קנייה חזק שיכול להחזיק מספיק מכירות.

מספרי פיבוט ותמיכות חשובות:


4160\4130\4050\3933\3850\3750
סוחרי הפורקס והCFD'S יכולים לעשות שם הרבה כסף בנקודות האלה

ברוקרים מורשים בארץ, PLUS500, COLMEX.


עכשיו אפשר להוסיף את רמת 4240\4260 יחסית חזק
4300\4320 תמיכה אבל לא מספיק חזקה.

התהליך שמתרחש עכשיו בS&P500 זה מקרה עמי ותמי, מסמנים נקודות כדי שהמימוש יבוא ידעו את הדרך חזרה ובכך למנוע את המפולת המהירה, ככה יהיה מספיק זמן לכולם לברוח והשוק לא יתפוס אותך לא מוכן.

במידה והשוק לא יצליח לעמוד בלחץ המכירות והשוק ישבור את רמות התמיכה, אז תמיכה אחרונה שלו זה באזור 3850 ו3750 אבל מעוצמת הירידה גם הן בסיכוי טוב לא יחזיקו מעמד לאורך זמן ונראה את השוק נופל לפחות עד עד 3300.

אם הסנופי אכן נופל ל3300 גבירותיי ורבותיי אז אנחנו מדברים על ירידה של 27% וזו מיני מפולת, לא מפולת, מפולת זה מעל 30%+ או 20% באיזה שבוע.

שמסתכלים על התמונה הגדולה, השוק בפברואר 2020 נסחר ברמת 3400 נק, כלומר שמסתכלים ברמה של שנה וחצי אז השוק יהיה ללא שינוי, אז איפה המפולת?

מפולת זה מה שקרה ב1929, מה שקרה ב2001, מה שקרה ב2008 שבו השוק נפל מרמה של 1600 עד לרמה של 600 נק.

יש שני סוגי מפולות שהמשקיעים מדברים עליהן:

1) מפולת אחת מדד הS&P500 קורס 30% לרמת 3300 נקודות שזה אמור לקרות שהסנופי יהיה באזור ה4600 נק.

2)ויש מפולת שתשאיר אבק למפולת הקורונה ומדברים על זה שמדד הסנופי ימשיך לעלות קודם עד 5300 נק!!! ואז משם יש שתי אפוציות של מפולת.

אסכולה ראשונה זה ירידה עד 3000, כי רמת 4000 נק זו תהיה התמיכה הקריטית שאמורה להחזיק, כלומר הסיפור שהסנופי לא אמור לשבור את רמת ה4000 נק אולי לרגע קצר עד רמת 3750 ומשם להתייצב חזרה, אבל עקב כובד הנפילה ייתכן וימשיך לרדת עד 3000 וזה מבחינת משקיעים רבים ייחשב כמפולת גדולה והזדמנות ענק לקנות מניות שלא תחזור, עקב כך נראה באונס גדול לפחות עד אזור 3750 אולי 4000.

האסכולה השנייה שטוענת שאם רמת ה4000 באמת תשבר אולי באמת נעצור ב3000 ונעלה חזרה ל3750 אבל זה היה רק באונס והזדמנות לברוח ובפועל השוק ימשיך עד 1900 נק!!

כאשר הם נשאלים מדוע 1900?

אתה מדבר פה על 63% ירידה!?

אז התשובה היא: מודל המגפון!

השווקים נכנסו לתהליך מאוד מסוכן שקורה אחת ל50 שנים וזה מודל המגפון, זהו מודל שבו רואים שפלים חדשים ושיאים וזה קרה מאז בחירתו של דונלד טראמפ ועכשיו ממשל ביידן נקלע למצב הזה שבו השוק לא מפסיק לעלות, תאמינו לי, ביידן ממש לא שמח שהשוק עולה כל יום מה שמזכיר קצת עלייה מלאכותית, סטייל עליית הבנקים בישראל בשנות ה80.


הוא יודע טוב מאוד מה זה השוק האמריקאי, הוא יודע טוב מאוד מי זה המשקיע האמריקאי, אמוציונלי.
הוא יודע, כי הוא 50 שנים בפוליטיקה, הוא ראה מספיק.

ביידן יודע שזה שוק שתמיד מחפש לכבוש שיאים חדשים, אבל יחד עם זאת גם יודע להתרסק, הוא הרי היה שם ב1987, 2001, 2007, הוא גם יודע שכדי ליישם את התכנית הגדולה THE GREAT RESET הם חייבים להרוס הכל, כי רק אז אפשר מבחינה רגולטורית להחיל את מהפכת הרכבים החשמליים, אנרגיה מתחדשת, דיגיטליזציה מלאה.

תחשוב על זה כמו מלון בוואגס-
כדי להקים מלון חדש, גדול יותר, יפה יותר, חייבים לשים פצצות במלון הישן, להרוס אותו כליל כדי לבנות על ההריסות מלון חדש, ההבדל הקטן שהפיצוץ של המלון בוואגס נעשה באופן מבוקר, כאן בשוק ההון, אין דבר כזה ירידות באופן מבוקר, עד רמת ה4000 נק כן, הירידות יעשו באופן מבוקר, השאלה מה יקרה שהבוטים יקבלו סיגנל מכירה? מה יקרה שהמוסדיים יתחילו למממש? מה יקרה שהמשקיעים הפרטיים והבייבי בומר'ס ימשכו את כספם? את זה כבר יהיה קשה לעצור.

בסוף משקיעים רוצים לעשות כסף או להגן על חשבונם, האם משקיעים לא יראו בירידות הנ"ל הזדמנות לבצע עסקאות שורט?

הגיע הזמן ללמוד לעשות שורט כמו שצריך, כמו שאתם רואים, בדרך כלל שעולים אז עולים לאט, אבל שיורדים, יורדים מהר, זו הזדמנות לרווחים מהירים וזה יכול לגרום לירידות להחריף , כי עלול להווצר מצב של לונג סקוויז מטורף, רק שתבינו- שדונלד טראמפ אמר: " שכל ה401K= פנסיה אמריקאית, תרד לטימיון אם ביידן ייבחר,הוא כנראה ידע על מה הוא מדבר , במידה ומדד הS&P500 אכן יירד עד רמה זו, זה משקף ירידה למחירי 2014!

מצורף גרף S&P500 בין השנים 2014-2016.

החצים הכחולים מראים את כל הפעמים שהשוק ירד עד לרמה של 1800-1900נק ונעצר שם, לכן כמעט ואין סיכוי שהשוק לא ייתמך שם, מתמטית והסתברותית זה הזמן לקנות את המדד וככל הנראה גם מניות טובות שאין סיכוי שיפשטו רגל:
AAPL,NVDA,AMD,AMZN ושות.

איפה תהיה מניית אפל בקריסה הגדולה אם אכן תהיה כזו?


אז איפה תהיה מניית אפל בקריסה הגדולה אם תבוא?אם מניית אפל תרד ל$60? אתה חושב חושב שיקרה לה משהו? אפל תרד ל$50 אתה חושב שיקרה לה משהו?
אני אגיד לך מה יקרה, היא תעשה BUY BACK, האם אפל לדעתך יכולה לפשוט רגל? תשובה היא לא! האם אפל לדעתך ב$48-$60 זו הזדמנות קנייה? תשובה, ברור! איך וורן באפט אומר:" אני אוהב לקנות $1 ב$0.5 אז הנה לך חבר ,אם היום הזה יגיע תדאג שיהיה לך אפל. מניה של עשירים.

מניות הדאו ג'ונס שרדו 2 מלחמות עולם, משבר הנפט הגדול, את 1987, משבר האג"חים ברוסיה, את 2001, 2007, את הקורונה אז הן ישרדו גם המגה מפולת שמבטיחים לנו שתבוא והיא לא באה…

אז איך עושים מזה כסף?

מחכים למדד ב5300 נק' ומתחילים לתכנן את השורט הגדול, כי מה שיקרה זה ככה, 7900 קרנות הגידור שיש בעולם יתחילו לפתוח פוזיציות שורט על יותר ויותר מניות ערך, כי מניית ערך זה כמו כוס עם מים, ברגע שהכוס מלאה נגמר הערך, כל מניות הערך כיום בשווי הוגן פלוס פלוס לפלוס, כלומר מנופחות, אבל חליק, עכשיו מה שקורה זה גרידיות משולבת אופוריה והמים מתחילים לנזול מהכוס, סנופי ברמת 5300 נקודות זה גיים אובר… להחזיק מניות שהמדד שם שיהיה בהצלחה…

אני מתחיל לשמוע יותר ויותר אנשים לא פראריירים לכאורה מדברים על המפולת ואז אני קולט שאין להם מושג באמת, לאף אחד אין מושג,כל אחד והתחזית שלו, כל אחד בטוח שהוא מבין את השוק, זה בסדר גמור, אבל בתכלס אני מבין שבגלל שכולם מדברים מפולת אז היא לא תבוא עכשיו, הפוך גוטה, עולים, מדד הסנופי לא רואה בעיניים, תיקון קטן פה ושם, אבל המשפט אל תחסום שור בדישו מעולם לא היה נכון יותר.

אתם מוזמנים למסגר את המספר מדד הS&P500 עד 5300, הערכה שלי הם יקחו את המפולת לקיצון, הם רוצים מפולת, הם לא רוצים מיני מפולת, הסיבה שאין מפולת כי הם עוד לא מצאו את התירוץ, ברגע שהתירוץ יהיה הם יבנו את זה כך שזה יסתדר, עוד קורונה לא תעשה מפולת ולהשתמש באותו סיפור פעמיים בשביל להפיל את השוק זה קצת חלש…

?השאלה הגדולה מה יהיה התירוץ? איזה ברבור שחור יהיה הפעם?אהבת את הפוסט? לא אהבת? לא משנה, הרעיון הוא לתת זווית, אני לא מחפש להיות צודק ולהיות הנביא שאמר שזה מה שיקרה ושזה יקרה, יש בשוק ההון מספיק נביאים חלקם צודקים וחלקם טועים, הרעיון לתת עוד זווית על השוק שאף אחד בכל הרשת לא כותב ופה עשיתי את שלי, נתתי לך זווית שאין ברשת.

מוזמן להשאיר תגובה ולשתף את החברים שלך
🙂

תודה רבה, ברכה, הצלחה, שפע ואושר.גילוי נאות:

כל הכתוב הינו דעה אישית של הכותב, הכותב אינו יועץ השקעות ואינו מוסמך לייעץ, כל העושה שימוש במידע הינו על אחריותו האישית, השקעה בניירות ערך הינה מסוכנת וניתן להפסיד את רוב או כל הכסף, הכותב לא יהיה אחראי במישרין או בעקיפין לכל נזק או הפסד כספי שייגרם כתוצאה, כל העושה שימוש במידע הינו על אחריותו האישית. בהשקעות רצוי ומומלץ לבדוק לעומק ולא לקחת כמובן מאליו שום דבר מאף אחד גם אם מי מטעמו טוען שהוא מומחה.

כאמור, כל הנכתב וכל מה שייכתב בעתיד, הינו רק דעתו האישית של הכותב ואין לו שם אחריות על נכונות הדברים, בשוק ההון יש אלפי מומחים עם דעות שונות לכן טוב תעשו אם תבדקו לעומק את הדברים.

ייתכן והכותב אוחז בחלק מניירות הערך.
כל הזכויות שמורות לדרור כהן 2021
אין להפיץ להעתיק ללא קרדיט.


כתיבת תגובה